Ми, учасники акції «Українці Криму: коло солідарності-2022», яка проходить з ініціативи Крайової Ради Українців Криму у День захисту прав української громади Криму, констатуємо, що Росія з початком широкомасштабної збройної агресії у лютому 2022 р. посилила тиск на громаду етнічних українців Криму, яку ще з початку злочинної війни проти України у 2014 р. перетворила на одну з двох найбільш дискримінованих етнічних спільнот тимчасово окупованого півострова та системно реалізовує політику знищення української ідентичності українців Криму.

На тимчасово окупованій території півострова держава-агресор різко посилила у лютому-серпні 2022 р. як і до того великий інформаційно-психологічний тиск на носіїв української ідентичності, так і кримінальні та адміністративні переслідування, позасудові розправи з тими, хто ідентифікує себе з Україною. В умовах зростання серед кримчан антивоєнних настроїв окупаційна влада почала переслідувати громадян України в Криму за їхні висловлювання. Вже відомо про близько 100 справ у окупаційних судах, за якими накладено штрафів на кілька мільйонів рублів, а частині переслідуваних загрожує позбавлення свободи за так звану “дискредитацію російської армії”, а насправді за слова правди про дії окупантів. Погіршилися шанси звільнити незаконно захоплених або вже засуджених в Криму громадян України, серед яких чимало представників української громади Криму — Олег Приходько, Володимир Дудка, Олесій Бесарабов, Галина Довогопола, Ірина Данилович та багато інших.

На жаль, змушені констатувати, що органи державної влади України попри положення ст. 11 Конституції України все ще не займають проактивної позиції та не ведуть системної політики щодо захисту прав та інтересів громади українців Криму, яка є другою за чисельністю в Криму і піддається дискримінації та асиміляційному тиску. Показовим у цьому сенсі став другий саміт Кримської платформи, під час якого представники органів державної влади України специфічні проблеми кримських українців проігнорували (їх частково висвітлив лише прем’єр-міністр Румунії), до участі в ньому представників КРУК та взагалі української громади Криму не запросили.

Втім попри збільшення тиску окупантів в Криму та дефіцит розуміння проблем кримських українців, державницького стратегічного підходу до їх вирішення з боку органів влади України у представників нашої громади зміцнілася надія на визволення в осяжному майбутньому Криму та відновлення територіальної цілісності держави. Цю надію підсилили героїчні дії української армії із захисту священної української землі від російських загарбників, які ведуть проти України геноцидну війну. Серед захисників нашої країни є й кримчани, лише за останні півроку понад десять з них відділи своє житті у боротьбі із загарбниками.

Ми, учасники заходу «Українці Криму: коло солідарності-2022», переконані, що дієвим інструментом деокупації Криму має стати державна політика України, спрямована на захист та збереження української ідентичності мешканців тимчасово окупованого півострова, і що захист прав, свобод та інтересів української громади Криму мають вийти на новий рівень і стати невід’ємним елементом етнополітики держави під час деокупації та реінтеграції Криму.

У зв’язку з цим, ми вимагаємо від органів державної влади України здійснити низку першочергових кроків на захист та збереження української ідентичності кримчан:

1.Верховній Раді України:

1.1.Оперативно створити законодавчу базу для захисту прав української громади Криму як з допомогою окремого закону, так і з використанням іншим законодавчих актів;

1.2.Внести до Стратегії деокупації та реінтеграції АР Крим і м. Севастополя положення, які б гарантували активну позиції органів державної щодо захисту прав та інтересів української громади Криму.

2. Кабінету Міністрів України:

2.1.здійснити процес передачі у власність Православній Церкві України будівель, в яких розташовані собор Володимира і Ольги та Кримського єпархіальне управління Православної Церкви України, які наразі використовуються віруючими на правах оренди;

2.2.забезпечити постійний моніторинг та документування пошкодження і знищення Російською Федерацією об’єктів культурної спадщини України на тимчасово окупованій території Криму, вивезення культурних цінностей України за межі окупованого півострову;

2.3.підготувати та подати на розгляд Ради Національної безпеки і оборони України пропозиції про застосування національних санкції до осіб, які на тимчасово окупованій території Криму порушують права громадян України на свободу слова, зібрань, совісті і віросповідання, знищують культурну спадщину України, здійснюють вивезення культурних цінностей України за межі окупованого півострова, переслідують активістів української громади Криму та громадян України загалом.

3.Міністерству закордонних справ України та Представництву Президента України в Автономній Республіці Крим включити питання захисту прав та інтересів дискримінованої окупантами громади етнічних українців Криму, збереження української ідентичності мешканців Криму до порядку денного Кримської платформи, залучати представників Крайової Ради Українців Криму до участі у публічних міжнародних заходах з питань відновлення територіальної цілісності України.

4.Міністерству закордонних справ України:

4.1.ініціювати запровадження міжнародних санкцій до осіб, які на тимчасово окупованій території Криму порушують права громадян України на свободу совісті і віросповідання;

4.2.активізувати роботу щодо оперативного реагування на порушення прав представників етнічних спільнот на тимчасово окупованій території півострова, зокрема, щодо загроз знищення української ідентичності мешканців Криму, та блокування Російською Федерацією діяльності міжнародних правозахисних організацій на території тимчасово окупованого Криму;

5.Міністерству освіти та науки України:

5.1.постійно здійснювати моніторинг дотримання Російською Федерацією на тимчасово окупованих територіях АР Крим та м. Севастополя прав людини в сфері освіти українською мовою та систематично оприлюднювати інформацію про результати моніторингу;

5.2.у співпраці з НАН України, Інститутом українознавства МОН України, Таврійським національним університетом ім. В.І. Вернадського підготувати академічні видання історії Криму й історії української громади півострова, етнографічних досліджень кримських українців, вивчення їх історико-культурного спадку загалом та актуальних проблем цієї громади.

6.Міністерству культури та інформаційної політики України:

6.1.щорічно надавати організаційне сприяння й фінансування проведення Всеукраїнського (Всекримського) конкурсу учнівської й студентської молоді «Змагаймось за нове життя!», присвяченого Лесі Українці, і Всеукраїнського літературного конкурсу «Ми діти твої, Україно» імені поета Данила Кононенка;

6.2.відновити діяльність ДО «Всеукраїнський інформаційно-культурний центр»;

6.3.забезпечити фінансування загальнодержавної української газети «Кримська світлиця»;

7.Міністерству культури та інформаційної політики України спільно з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на період деокупації та реінтеграції АР Крим і м. Севастополь розробити програму заходів із збереження та захисту української ідентичності українців Криму.

8.Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Міністерству закордонних справ України із залученням іноземних партнерів (держав та міжнародних організацій) утворити Фонд деокупації та реінтеграції Криму, з метою реалізації державної політики України щодо окупованого півострова, зокрема, надання грантової підтримку громадським організаціям, що переміщені з тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь, та забезпечення фінансування цільових програм, спрямованих на захист та збереження української ідентичності мешканців Криму.

9.Українському інституту національної пам’яті розробити комплекс комеморативних заходів, пов’язаних з визначення подій та життя осіб з громади етнічних українців Криму, внести до парламенту пропозиції щодо подій з історії Криму та ювілеїв кримських українців, які мають бути включені до переліку пам’ятних дат і ювілеїв, що відзначатимуться на державному рівні.

Учасники акції «Українці Криму: коло солідарності»

Крайова Рада Українців Криму

28 серпня 2022 р