Шановні учасники Міжнародної Кримської платформи, висловлюємо щиру подяку за мужній крок на підтримку суверенітету та незалежності України, відновлення міжнародного правопорядку – підписання 23 серпня 2021 р. Декларації щодо незаконної анексії Криму.

У цьому важливому для міжнародного співтовариства документі країни-учасниці саміту вітали необхідні спільні дипломатичні зусилля, спрямовані на відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. Вони також закликали Російську Федерацію долучитися до конструктивної участі у діяльності Міжнародної Кримської платформи з метою припинення тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Крайова Рада Українців Криму вдячна вам за спільні зусилля, що були покликані вирішити питання звільнення Криму дипломатичним шляхом. На жаль, Російська Федерація не лише проігнорувала дипломатичне розв’язання проблеми тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, відкинула будь-який шлях мирного вирішення питання територіальної цілісності України.

Ми є свідками того, як Росія продовжує підривати основи міжнародного права, брутально порушувати свої зобов’язання щодо поваги до суверенітету та територіальної цілісності України за Меморандумом про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаного 5 грудня 1994 року в Будапешті, цілою низкою українсько-російських та багатостронніх договорів. Російська Федерація системно порушує статут Організації Об’єднаних Націй. Росія 24 лютого 2022 року розв’язала проти України повномасштабну збройну агресію з метою геноциду українського народу. Безкарність за окупацію Криму в 2014 році дала поштовх державі-агресору захоплювати нові території України.

Крайова Рада Українців Криму просить учасників Міжнародної Кримської платформи розглянути питання щодо деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, виходячи з аналізу виконання рішень Декларації Міжнародної Кримської платформи від 23 серпня 2021 року та з реалій сьогодення.

Крайова Рада Українців Криму закликає учасників Міжнародної Кримської платформи засудити геноцид українського народу та інші тяжкі міжнародні злочини, вчинені Росією на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, міста Севастополь та інших українських землях, взяти участь у створенні Міжнародного трибуналу для покарання організаторів та учасників агресії Росії проти України.

Крайова Рада Українців Криму закликає учасників Першого Парламентського саміту Міжнародної Кримської платформи (Загреб, 24-25.10.22) переглянути прийняту 23 серпня 2021 року в місті Києві Декларацію, відповідно до нових викликів. Зокрема, визнати, що формат мирного припинення тимчасової окупації Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і відновлення контролю України над цією територією у повній відповідності до міжнародного права, на жаль, виявився не реалістичним.

Крайова Рада Українців Криму переконана, що держава-агресор чітко продемонструвала невідповідність мирного дипломатичного формату вирішення питання звільнення тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя реальності, потребі відновити територіальну цілісність України та дію міжнародного права.

Стратегією деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, затвердженої Указом Президента України від 24 березня 2021 року, в загальних положеннях визначається, що наскрізним елементом політики деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є реалізація комплексу заходів дипломатичного, військового, економічного, інформаційного, гуманітарного та іншого характеру. Керівними принципами Стратегії та міжнародних резолюцій та актів міжнародного права територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є невід’ємною складовою частиною території України. Відповідно, на виконання Стратегії Україна залишає за собою право застосування всіх передбачених міжнародним правом і національним законодавством засобів захисту прав і свобод людини, національних інтересів, відновлення територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаного державного кордону та забезпечення державного суверенітету.

Крайова Рада Українців Криму закликає учасників Міжнародної Кримської платформи розглянути питання деокупації тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя військовим та дипломатичним шляхами з метою відновлення контролю України над цією територією у повній відповідності до міжнародного права.

Крайова Рада Українців Криму

19 жовтня 2022 року