Ми, учасники акції «Українці Криму: коло солідарності», започаткованої Крайовою Радою Українців Криму, зазначаємо, що держава-агресор перетворила етнічних українців Криму на одну з двох найбільш дискримінованих етнічних спільнот тимчасово окупованого півострова та системно реалізовує політику знищення української ідентичності українців Криму.

На тимчасово окупованій території півострова Росія не гребує застосовувати як агресивний інформаційно-психологічний тиск на носіїв української ідентичності, так і кримінальні та адміністративні переслідування, і, навіть, позасудові розправи з тими, хто ідентифікує себе з Україною.

В Криму держава-окупант незаконно захопила інформаційний простір, відібрала радіочастотний ресурс в українських мовників, обмежила використання інтернет-ресурсів, знищила українську освіту та українські засоби мас-медіа, припинила доступ української преси, ліквідувала українські громадські та політичні організації, штучно відрізавши кримчан від освітнього, інформаційного та політичного простору України, систематично переслідує ПЦУ та інші конфесії, прихожанами яких є, зокрема, етнічні українці, а також вільні ЗМІ та журналістів.

Тому дієвим інструментом деокупації Криму має стати державна політика України, спрямована на захист та збереження української ідентичності мешканців тимчасово окупованого півострова.

Ми, учасники заходу «Українці Криму: коло солідарності» вимагаємо від органів державної влади України здійснити низку першочергових кроків на захист та збереження української ідентичності кримчан:

1. Верховній Раді України невідкладно прийняти постанову щодо захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Православної Церкви України та збереження приміщень Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги.

2. Кабінету Міністрів України:

2.1. здійснити процес передачі у власність Православній Церкві України будівель, в яких розташовані собор Володимира і Ольги та Кримського єпархіальне управління Православної Церкви України, які наразі використовуються віруючими на правах оренди;

2.2. забезпечити постійний моніторинг та документування пошкодження і знищення Російською Федерацією об’єктів культурної спадщини України на тимчасово окупованій території Криму, вивезення культурних цінностей України за межі окупованого півострову;

2.3. підготувати та подати на розгляд Ради Національної безпеки і оборони України пропозиції про застосування національних санкції до осіб, які на тимчасово окупованій території Криму порушують права громадян України на свободу совісті і віросповідання, знищують культурну спадщину України, здійснюють вивезення культурних цінностей України за межі окупованого півострова.

3. Міністерству закордонних справ України:

3.1. ініціювати запровадження міжнародних санкцій до осіб, які на тимчасово окупованій території Криму порушують права громадян України на свободу совісті і віросповідання;

3.2. активізувати роботу щодо оперативного реагування на порушення прав представників етнічних спільнот на тимчасово окупованій території півострова, зокрема, щодо загроз знищення української ідентичності мешканців Криму, та блокування Російською Федерацією діяльності міжнародних правозахисних організацій на території тимчасово окупованого Криму;

3.3. за сприяння постійного представника України в ООН організувати та провести дебати в ООН щодо реалізації Росією політики знищення української ідентичності на тимчасово окупованій території Криму та невиконаня рішення Міжнародного суду ООН щодо відновлення доступу до україномовної освіти в Криму.

4. Міністерству освіти та науки України:

4.1. постійно здійснювати моніторинг дотримання Російською Федерацією на тимчасово окупованих територіях АР Крим та м. Севастополя прав людини в сфері освіти українською мовою та систематично оприлюднювати інформацію про  результати моніторингу;

4.2. вирішити питання зі створення й роботи системи дистанційної освіти для дітей, що проживають на тимчасово окупованих територіях, зокрема вивчення української мови та літератури, історії України. Для забезпечення доступу до української освіти дітям з окупованого Криму утворити у місті Херсон Центр дистанційного навчання «Крим», забезпечити його належне стале функціонування.

4.3. в колоборації з НАН України, Інститутом українознавства МОН України, Таврійським національним університетом ім. В.І. Вернадського підготувати академічні видання історії Криму й історії української громади півострова, етнографічних досліджень кримських українців, вивчення їх історико-культурного спадку загалом та актуальних проблем цієї громади.

5. Міністерству культури та інформаційної політики України:

5.1. постійно здійснювати моніторинг дотримання Російською Федерацією на тимчасово окупованих територіях АР Крим та м. Севастополя прав людини в сфері культури, зокрема функціонування української мови, та систематично оприлюднювати інформацію про  результати моніторингу;

5.2. щорічно надавати організаційне сприяння й фінансування проведення Всеукраїнського (Всекримського) конкурсу учнівської й студентської молоді «Змагаймось за нове життя!», присвяченого Лесі Українці, і Всеукраїнського літературного конкурсу «Ми діти твої, України» імені поета Данила Кононенка;

5.3. відновити діяльність ДО «Всеукраїнський інформаційно-культурний центр» та забезпечити фінансування загальнодержавної української газети «Кримська світлиця»;

6. Міністерству культури та інформаційної політики України спільно з  Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на період деокупації та реінтеграції АР Крим і м. Севастополь розробити програму заходів із збереження та захисту української ідентичностіукраїнців Криму.

7. Міністерству культури та інформаційної політики України та Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечити підготовку інформаційного продукту для етнічних українців як цільової аудиторії, для його мовлення на тимчасово окуповану територію АР Крим і м. Севастополь;

8. Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України утворити Фонд деокупації та реінтеграції Криму, з метою реалізації державної політики України щодо окупованого півострова, зокрема, надання грантової підтримку громадським організаціям, що переміщені з тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь, та забезпечення фінансування цільових програм, спрямованих на захист та збереження української ідентичності мешканців Криму.

9. Міністерству закордонних справ України та Представництву Президента України в Автономній Республіці Крим включити питання захисту та збереження української ідентичності мешканців Криму до порядку денного Кримської платформи, залучати представників Крайової Ради Українців Криму до участі у публічних заходах з питань відновлення територіальної цілісності України.

10. Українському інституту національної пам’яті розробити комплекс комеморативних заходів, пов’язаних з визначення подій та життя осіб з громади етнічних українців Криму, внести до парламенту пропозиції щодо подій з історії Криму та ювілеїв кримських українців, які мають бути включені до переліку пам’ятних дат і ювілеїв, що відзначатимуться на державному рівні.

11. Секретаріату Київської міської ради (Київській міський державній адміністрації) забезпечити виконання рішення Київської міської ради від 11.02.2021 року № 10/51 «Про створення комунальної бюджетної установи «Київський міський інформаційно-просвітницький центр «Крим – це Україна» та передбачити в статутних завданнях цієї установи інформаційно-консультативну підтримку ініціатив внутрішньо переміщених осіб, які проживають в Києві,  щодо захисту української ідентичності в Криму.

Учасники акції «Українці Криму: коло солідарності»

Крайова Рада Українців Криму

28 серпня 2021р