Президенту України

Рада національної безпеки та оборони України

Кабінет Міністрів України

Міністерство закордонних справ України

Окупаційна влада в тимчасово окупованому Криму навмисно занижує дані про кількість випадків зараження COVID-19 і число смертей від захворювання для подальшого зняття обмежень. Про це повідомляла неодноразово Кримська правозахисна група відповідно до здійсненого моніторингу та результатів його аналізу. Надзвичайний та критичний стан епідемії COVID-19, пік захворюваності відбувається саме зараз. Окупаційний режим приховує реальні показники захворюваності перед туристичним сезоном 2021 року. Але правду не приховати, адже аналіз рішень, що приймаються в Криму зараз, демонструють збільшення кількості захворювань в рази. Приховування реальної картини призводить до нерозуміння населенням необхідності дотримуватися карантинних обмежень та як наслідок може викликати потужну хвилю захворювання.  Недієздатність окупаційного режиму забезпечити лікування на належному рівні хворих, здійснення профілактичної роботи, нестача ліків – це все в комплексі наражає всіх мешканців Криму на небезпеку для їх життя.

Останній тиждень продемонстрував ще одну загрозу для життя кримчан – це бездіяльність окупаційного режиму у боротьбі з наслідками стихійного лиха. В зв’язку з  руйнуванням за час окупації комунальної інфраструктури населених пунктів Криму, знищення лісосмуг під час будівництва автомобільної дороги «Керч-Феодосія-Білогірськ-Сімферополь-Бахчисарай-Севастополь» в наслідок зливи багато міст та селищ затоплені. Тисячі мешканців окупованого півострову, і в першу чергу громадян України, постали жертвами невдалого врядування під час критичних явищ. З’явилася інша епідемічна загроза: затоплені водогони, колодязі, перервана логістика.

Катастрофічна ситуація Криму підтверджується, зокрема, і фактом запровадження окупаційною владою в окремих регіонах півострову надзвичайного стану, яка виявилася неспроможною подолати наслідки пандемії та стихійного лиха.

Очевидно, що окупаційна адміністрація не здатна забезпечити громадян України, що живуть в окупованому Криму, навіть необхідним: належним чином не організовано підвіз питної води в достатній кількості, не забезпечується харчування мешканців постраждалих територій, не розгорнуті додаткові медичні пункти тощо.

Наголошуємо, що згідно ст. 55-56 Женевської конвенції від 1949 року саме держава-окупант мусить забезпечити населення продуктами і предметами гігієни, санітарними матеріалами тощо. І ніщо не може зняти з окупантів цю відповідальність.

Ситуація що склалася, зобов’язує окупаційну адміністрацію Російської Федерації надати можливість міжнародним організаціям безперешкодно напряму допомагати місцевому населенню згідно ст. 59-61 Женевської конвенції від 1949 року.

Події останнього часу на окупованих територіях Кримського півострову вимагають адекватних дій для захисту громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України.

Крайова Рада Українців Криму закликає термінового скликання Ради національної безпеки та оборони України для розгляду надзвичайної ситуації в окупованому Криму, питання невиконання країною-агресором Російською Федерацією Міжнародного гуманітарного права, що призвели до складної соціальної, економічної та екологічної ситуації в Криму.

Крайова Рада Українців Криму вважає за необхідне запровадити на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та м. Севастополь надзвичайний стан відповідно до п.1. статті 4 розділу 2 Закону України «Про надзвичайний стан». Введення надзвичайного стану передбачено Конституцією України.

Закликаємо Міністерство закордонних справ України ініціювати термінове скликання засідання Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй щодо розгляду питання про надзвичайний стан в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Закликаємо Кабінет Міністрів України створити Штаб гуманітарної допомоги населенню АР Крим та м. Севастополя – невід`ємної частини території України. Терміново залучити Міжнародний Комітет Червоного Хреста та інші міжнародні місії для забезпечення гуманітарної допомоги  мешканцям АР Крим та м. Севастополя.

У випадку недопущення міжнародних місій для надання гуманітарної допомоги в Автономну Республіку Крим та м. Севастополь з боку Російської Федерації, – фіксувати кожен випадок та притягнути до відповідальності за злочинне перешкоджання надання гуманітарної допомоги та порушення прав людини відповідно Міжнародного гуманітарного права та Конвенції  з порушення прав людини і основоположних свобод, беручи до уваги Загальну декларацію прав людини, проголошену Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 10 грудня 1948 року.

                                                                       Крайова Рада Українців Криму

22.06.2021