19 жовтня 2021 року в конференц-залі «Будинок Митрополита» Національного заповідника “Софія Київська” відбувся надзвичайно важливий захід – фахове обговорення на тему “Крим під владою геростратів”, основна частина якого була присвячена Херсонесу Таврійському як пам’ятці всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Під час заходу були обговорені актуальні питання щодо культурної спадщини Криму в період тимчасово окупованої території України. Серед них це: порушення плану управління пам’яткою «Давнє місто Херсонес та його хора» та стратегічні ризики; охорона та використання Судацької фортеці та інших генуезьких пам’яток в Криму окупаційною владою; міжнародно-правові інструменти впливу та протидії деструктивним діям окупаційної влади щодо культурної спадщини України в Криму.
Обговорення організовано ГО «Регіональний центр прав людини» та національний заповідник «Софія Київська» за участі ГО «Кримський центр ділового та культурного співробітництва», ГО «Рада зовнішньої політики «Українська Призма» та Крайової Ради Українців Криму в межах діяльності групи «Гуманітарна політика» Експертної мережі Кримської платформи.

Учасники заходу запропонували і обговорили рекомендації, що опубліковані на сайті ІА «Голос Криму»
РЕКОМЕНДАЦІЇ
фахового обговорення «Крим під владою геростратів» від 19 жовтня 2021 р.
Крим є однією з найбагатших на культурні цінності, й археологічні зокрема, територій Європи. Ці пам’ятки культурної спадщини залишені різними народами, як нині існуючими, так і вже давно зниклими з етнічної мапи України.
З початком окупації Російською Федерацією ситуація на Кримському півострові кардинально змінилася. Відповідно до міжнародно визнаних законів і звичаїв війни, державі-окупанту, яка зайняла територію, заборонено привласнювати та знищувати культурні цінності, історичні пам’ятки, місця відправлень культових обрядів та об’єкти, які складають культурну чи духовну спадщину народів, а також використовувати їх з метою досягнення військової переваги під час окупації чи активного збройного протистояння. Використання культурної спадщини (наземної і підводної) із метою пропаганди ідеології держави-агресора при цьому залишається поза діями регламентуючих документів, проте наслідком має знищення і пошкодження пам’яток, зміну їх концепцій, цільового призначення, нецільове використання тощо.
Проте, незважаючи на ці обов’язкові положення міжнародного права, Росія наполегливо проводить свою загарбницьку культурну політику на території Криму, яка вже завдала непоправних втрат для всіх народів, що населяють півострів. Упродовж останніх 5-ти років окупаційна влада здійснила безпрецедентні за своїми масштабами незаконні археологічні розкопки на Кримському півострові, зруйнувала під час будівельних робіт цілу низку цінних археологічних пам’яток, нанесла непоправних втрат низці пам’яток історії та архітектури. Крім цього, влада РФ провадить нерозсудливу політику надання дозволів на будівництво, без врахування охоронних зон об’єктів культурної спадщини.
Мультикультурний характер Кримського півострова перебуває під загрозою у зв’язку з агресивними діями Російської Федерації зі знищенням культурних досягнень народів та поколінь, які проживали на території Криму, відображених в об’єктах матеріальної спадщини, що мають різноманітну цінність, та є унікальними і важливими свідченнями культури та самобутності цих народів і поколінь.
Факти знищення та/або пошкодження об’єктів матеріальної культурної спадщини України в Криму здебільшого є публічними та загальновідомими. Окупаційна влада ігнорує думку місцевого населення, інколи відверто порушуючи права людини (у тому числі — право власності), знищує унікальні пам’ятки археології, архітектури, паркового мистецтва, підводні археологічні об’єкти та інші, які мають видатне значення з погляду історії, мистецтва, науки, а також історичного, естетичного, етнологічного та антропологічного погляду.
Уряд РФ публічно не визнає факту окупації Кримського півострова, ігнорує вимоги міжнародного гуманітарного права, привласнює об’єкти культурної спадщини України в Криму, використовує, управляє та розпоряджається ними як об’єктами права власності на свій розсуд та відповідно до свого розуміння культури та цінностей.
Руйнівна політика Російської Федерації в Криму поставила під загрозу збереження та існування таких пам’яток, як «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора», що внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також Судацька фортеця, що включена до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Зазначені об’єкти, як і сотні інших пам’яток у Криму, перебувають під загрозою знищення. Світове значення Херсонесу Таврійського, закріплене ЮНЕСКО, номінування Судацької фортеці до всесвітньої спадщини вимагає першочерговості дій по їх моніторингу і фактично визначає їх як приклад для створення системи протидії деструктивним діям держави-окупанта.
Рекомендації Уряду України, українським представництвам міжнародних урядових організацій, урядам інших країн:
- Здійснювати системний моніторинг стану пам’яток культурної спадщини України в Криму, зокрема пам’яток “Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його хора” та Судацька фортеця, документувати факти заподіяння шкоди цим об’єктам.
- Системно оприлюднювати отриману за результатами моніторингу інформацію про стан збереження, охорони та використання відповідних об’єктів культурної спадщини.
- За результатами моніторингу вжити заходів для застосування персональних обмежень (санкцій) до фізичних та юридичних осіб, які заподіюють шкоду культурній спадщині Укрaїни в окупованому Криму. Розглядати санкційну політику, як системний стратегічний інструмент у протидії руйнівній політиці держави-окупанта щодо культурної спадщини у Криму.
- Здійснювати ефективне розслідування злочинів проти культурної спадщини, а також розглядати як неприпустимі будь-які офіційні ділові, фінансові, культурні, наукові контакти з причетними до зазначених порушень фізичними та юридичними особами, установами, у володінні яких перебувають протиправно передані культурні цінності України, а також створеними окупаційною російською владою в Криму науковими організаціями і закладами культури. Домагатися юридичної заборони відповідних контактів, а там, де це неможливо, сприяти запобіганню та припиненню іншими допустимими засобами відповідних контактів за винятком публікацій досліджень, здійснених до окупації за умови зазначення в публікаціях офіційних назв українських організацій, що були сторонами домовленостей, договорів або грантів із метою дотримання авторських прав.
- Всіма можливими засобами протидіяти, надавати належну правову та моральну оцінку діям фізичних та юридичних осіб, що здійснюють незаконні археологічні розкопки (наземні та підводні) на окупованих територіях України, привласнюють, знищують, пошкоджують та переміщують за межі України культурні цінності.
- Визначати археологічні дослідження РФ в Криму, що не є нагально необхідними заради збереження чи обліку пам’ятки, не лише як протиправні, а і як “академічно недоброчесні”, з відповідними негативними наслідками їх популяризації музейно-виставковій діяльності, наукових публікаціях, міжнародних наукових форумах.
- Міністерству закордонних справ і Українському національному комітету ЮНЕСКО порушити перед ЮНЕСКО питання про внесення пам’ятки всесвітнього значення “Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його хора” до списку об’єктів під загрозою.
Рекомендації для ЮНЕСКО, ІКОМОС, ІКОМ, неурядовим організаціям:
- Забезпечити постійний моніторинг стану та переміщення пам’яток культурної спадщини України в Криму.
- З урахуванням світового досвіду, що мав позитивний результат щодо охорони культурної спадщини на окупованих територіях, утворити окремий орган (інститут спеціального доповідача) з моніторингу та документування фактів знищення та пошкодження об’єктів культурної спадщини України в Криму.
БІЛЬШЕ: