Кримська єпархія УПЦ (КП) – УПЦ (ПЦУ) – єдина з релігійних громад на півострові, яка відмовилася від «перереєстрації» відповідно до незаконних вимог рф, що стало однією з причин переслідування з боку рф вірян, священнослужителів та їх сімей.

17 вересня 2020 року на установчих зборах Крайової Ради Українців Криму (далі – КРУК) одним із головних пріоритетів діяльності організації було визначено захист інтересів Кримської єпархії ПЦУ та захист права парафіян на віросповідання. Організацією було прийнято рішення про подання звернення до Верховної Ради України щодо необхідності термінового прийняття проєкту постанови Верховної Ради України «Про деякі питання захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української православної Церкви (ПЦУ) та збереження приміщень Кафедрального Собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги» (реєстр №3447), що була підготовлена та повторно ухвалена 6 травня 2020 року Кабінетом Міністрів України.

«Захист кафедрального собору Кримської єпархії ПЦУ в ім’я святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги в Сімферополі є важливою сторінкою в історії боротьби Крайової Ради Українців Криму за права та свободи наших співвітчизників на окупованому півострові», – наголошується в інформаційному повідомленні КРУК.

28 жовтня 2020 року відбулася зустріч представників КРУКу з народним депутатом України Рустемом Умєровим. Під час якої народному обранцю було передано звернення до голови українського парламенту, де   КРУК закликає голову Верховної Ради України Разумкова Дмитра Олександровича, народних депутатів України розглянути та прийняти проєкт Постанови Верховної Ради України  щодо питань захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української православної церкви (ПЦУ) та збереження приміщень Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги, розробленого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та погодженого Комітетом Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.

https://voicecrimea.com.ua/main/mainnews/9599.html

16 квітня 2021 року Представники Крайової Ради Українців Криму Андрій Іванець, Сергій Мокренюк, Андрій Щекун та Володимир Ляшенко взяли участь в онлайн-зустрічі з представником Уповноваженого з дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Іриною Верігіною. Під час заходу представникам КРУК була презентована щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2020 рік.

Уповноважений Кримської Єпархії ПЦУ, представник КРУК Андрій Щекун наголосив на необхідності реальними державницькими рішеннями підтримати Кримську єпархію Православної Церкви України.  «У нас сьогодні є проект постанови Верховної Ради України щодо питань захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української православної церкви (ПЦУ) та збереження приміщень Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги. Кабінет  Міністрів України цей проект постанови повторно погодив  ще в травні 2020 року та передав до парламенту у червні того ж року…, де він лежить мертвим вантажем. КРУК звернувся до українського парламенту з вимогою прийняти цей проект постанови, але віз і нині там. Доречно було б, щоб омбудсмен звернувся до спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова щодо необхідності прийняття надзвичайно важливої постанови», – зазначив представник КРУК.

https://voicecrimea.com.ua/main/mainnews/kruk-obgovoriv-z-predstavnikom-ombudsmena-problemi-ukra%d1%97nsko%d1%97-gromadi-krimu.html

8 червня 2021 року КРУК направив звернення до голови українського парламенту Дмитра Разумкова про необхідності прийняття проєкту Постанови Верховної Ради України  щодо питань захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української православної церкви (ПЦУ) та збереження приміщень Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги.

«Ми вже вдруге надсилаємо звернення до голови Верховної Ради. Перший раз його було передано 28 жовтня 2020 року народному депутатові України від фракції «Голос» Рустему Умєрову під час зустрічі представників Крайової Ради Українців Криму з народним обранцем. https://voicecrimea.com.ua/main/mainnews/9599.html Відповіді ми і досі не отримали. Крім того, проект постанови, що був внесений до Верховної Ради України ще 16 червня 2020 року, і досі не розглянуто. Минув рік, а результату немає», – повідомив «Голос Криму» представник КРУК Андрій Щекун.

https://voicecrimea.com.ua/main/mainnews/ukra%d1%97nci-krimu-zvernulisya-do-razumkova.html

10 грудня 2021 року, в день, визначений ООН як День захисту прав людини, відбулося спільне засідання керівництва громадської спілки «Українська Всесвітня Координаційна Рада»  і Крайової Ради Українців Криму, під час якого було прийнято спільне звернення щодо стану дискримінованої громади кримських українців. У документі, серед іншого, Верховній Раді України пропонувалося невідкладно ухвалити Постанову «Про деякі питання захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії ПЦУ та збереження приміщення кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги», погоджену у 2019 році Кабінетом Міністрів України та профільним комітетом парламенту. 

https://voicecrimea.com.ua/main/mainnews/11839.html

17 лютого 2021 року Верховна Рада України прийняла в цілому постанову «Про деякі питання захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) та збереження приміщення Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги». За відповідне рішення проголосував 271 народний депутат.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2077-20#Text

28 серпня 2022 року під час акції до Дня захисту прав української громади Криму та 29 серпня 2022 року під час прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі за участі представників Крайової Ради Українців Криму Андрія Щекуна та Андрія Іванця було оприлюднене відкрите звернення КРУК до органів влади України з вимогою проведення системної державної політики щодо захисту прав кримських українців. У переліку першочергових кроків на захист і збереження української ідентичності кримчан пролунала пропозиція до Кабінету Міністрів України здійснити процес передачі у власність ПЦУ будівлі у Сімферополі, в якій розташовані кафедральний собор святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги та управління Кримської єпархії ПЦУ і яка використовується парафіянами на правах оренди. При цьому було відзначено, що Верховна Рада України після кількарічних звернень активістів української громади Криму запровадила законодавчий механізм закріплення розташованого на тимчасово окупованій території майна Кримської єпархії ПЦУ, на яке зазіхають окупанти, за законними власниками.

28 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову «Деякі питання прийняття у державну власність Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги та захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)».

За інформацією Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій України, рішення дає можливість захистити порушені права громади Православної церкви України на Кримському півострові. Кафедральний собор святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги буде переданий у державну власність на період тимчасової окупації та безоплатне користування Кримської Єпархії ПЦУ, а після деокупації півострова – повернеться у власність церкви.

«Постанова стала відповіддю на дії окупаційної влади російської федерації щодо «передання» вказаного майнового комплексу у власність її незаконних органів… Зазначимо, що з 2019 року Мінреінтеграції проводить послідовну політику захисту громад ПЦУ у тимчасово окупованому Сімферополі та відстоює позицію про передачу собору у власність громади після звільнення півострова», – зазначається в офіційному повідомленні Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

«Саме в цьому храмі за благословенням владики Климента було прийнято рішення виходити на мітинги і боротись за Український Крим вже після 27 лютого, коли були захоплені Рада міністрів АРК та Верховна Рада АРК.

Рішення про першу акцію (в умовах окупації вже) було прийнято саме в цьому соборі 2 березня 2014 року. Ми і попрямували на першу акцію в умовах збройної агресії  до  пам’ятника Тарасу Шевченку, – і надалі продовжували спротив кожного дня аж до «псевдо референдуму», – зазначив співкоординатор руху «Євромайдан-Крим» (2013-2014рр.) Сергій Ковальський.

Три роки боротьби Крайової Ради Українців Криму за українську церкву, за захист прав та свобод вірян УПЦ (ПЦУ) дають можливість державним органам влади здійснювати політику реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь. Урядове рішення 28 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України про прийняття Постанови «Деякі питання прийняття у державну власність Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги та захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)» закріплює правовий статус отримання приміщення Собору у власність Кримської Єпархії ПЦУ.

По темі читати:

https://culture.voicecrimea.com.ua/uk/dyskryminatsiia-pravoslavnoi-tserkvy-ukrainy-v-okupovanomu-krymu-udar-rosii-po-pravam-viruiuchykh-ta-krymskykh-ukraintsiv/

https://culture.voicecrimea.com.ua/uk/dyskryminatsiia-pravoslavnoi-tserkvy-ukrainy-v-okupovanomu-krymu-udar-rosii-po-pravam-viruiuchykh-ta-krymskykh-ukraintsiv-prodovzhennia/

https://voicecrimea.com.ua/main/mainnews/prapor-ukra%d1%97nskogo-krimu-ukra%d1%97nska-gromada-ta-ukra%d1%97nska-cerkva.html