Після знищення Росією на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим і м. Севастополя українських політичних і громадських організацій, української системи освіти, ліквідації всіх україномовних шкіл та більшості україномовних класів, штучної протиправної ізоляції кримчан від українського інформаційного і освітньо-культурного просторів, здійснення масштабної антиукраїнської пропаганди роль структур Православної Церкви України для кримських українців суттєво зросла. Системне переслідування окупаційним режимом громад ПЦУ є не лише грубим порушенням прав і свобод віруючих, які належать до канонічної православної церкви, а й наступом на дискриміновану Росією українську громаду Криму загалом. В умовах створення державою-окупантом загрози асиміляції кримських українців Кримська єпархія ПЦУ є однією з небагатьох структур в Криму, які допомагають зберігати українську ідентичність. 

Крайова Рада Українців Криму підтримує державницькі рішення:

– Президента України Володимира Зеленського від 21 січня 2022 року щодо захисту прав та свобод релігійної громади Кримської єпархії Православної Церкви України.

– Ради національної безпеки і оборони України від 30 грудня 2021 року щодо протидії особам, які причетні до протиправного переслідування ПЦУ, зокрема, до винесення неправосудних судових рішень про відчуження майна Кримської єпархії ПЦУ на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь.

– Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2021 року про схвалення 2 пакетів санкцій до суддів РФ та інших посадових осіб, безпосередньо причетних до переслідування цивільного населення на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь.

Крайова Рада Українців Криму позитивно оцінює співпрацю у захисті прав віруючих на тимчасово окупованих територіях з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та його професійну роботу з підготовки документів щодо запровадження санкцій проти осіб Російської Федерації та колаборантів, які здійснюють злочинні дії проти Кримської єпархії ПЦУ.

27 жовтня 2020 року в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій під час робочої зустрічі представники Крайової Ради Українців Криму передали керівництву міністерства матеріали про задокументовані факти переслідування Російською Федерацією Кримської єпархії Православної церкви України (ПЦУ) та про причетність до цих протиправних дій суддів, прокурорів, слідчих, судових виконавців. Висвітлювали ці проблеми на Форумі експертної мережі представники робочої групи експертів «Кримська платформа – гуманітарна політика».

Представники Крайової Ради Українців Криму й надалі здійснюватимуть моніторинг та передаватимуть органам влади України та міжнародним організаціям задокументовані факти переслідування вірян Православної Церкви України в Криму, факти нищення її структур та захоплення її майна на Кримському півострові. 

Крайова Рада Українців Криму вдячна представникам громадськості, які долучилися до спільної справи захисту прав українців на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь. 

Кримська єпархія Української Православної Церкви (ПЦУ) єдина з релігійних громад, яка публічно на окупованому півострові відмовилась від «перереєстрації» релігійної громади відповідно до незаконних вимог Російської Федерації, що, в свою чергу, стало однією з причин переслідування вірян, священнослужителів та членів їх сімей. 

Крайова Рада Українців Криму висловлює вдячність і повагу всім священнослужителям, які залишилися вірні Українській Православній Церкві (Православна Церква України) і, попри утиски продовжили свою діяльність на півострові.

Крайова Рада Українців Криму вдячна Митрополиту Сімферопольському і Кримському Української Православної Церкви (Православна Церква України) Клименту за послідовний захист інтересів дискримінованої громади кримських українців і політв’язнів, збереження української ідентичності та щирі молитви за Україну! 

Закликаємо правоохоронні органі України докласти максимальні зусилля щодо притягнення до відповідальності осіб, які порушують права кримчан на свободу совісті та переслідують громади, клір та віруючих ПЦУ на тимчасово окупованій території Криму!

23.01.2022 

м.Київ-м.Сімферополь