28 вересня 2020 року представники української громади Криму, які були вимушені покинути півострів після початку збройної агресії Російської Федерації проти України, в Києві оголосили про відновлення Крайової Ради Українців Криму (далі – КРУК).
Основними цілями відновлення діяльності самоорганізації українців Криму є: зміцнення та утвердження державності України, відновлення територіальної цілісності України, захист прав та свобод українців Криму, забезпечення консолідації та згуртованості українців Криму, становлення національної ідентичності українців Криму, розвиток державної мови, української культури, українського інформаційного простору на території Кримського півострова та широке висвітлення ситуації в/та навколо окупованого Криму, а також захист політв’язнів з Криму.
Як стало відомо КРУК з публічних джерел на одному із засідань Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист розглядалося питання про надання допомоги українцю Олегу Приходьку.
Кримчанина Приходька затримали 10 жовтня 2019 року. ФСБ звинуватила його у підготовці терористичного акту та незаконному виготовленні вибухових речовин, і йому висунули обвинувачення у «незаконному придбанні, передачі, збуті, зберіганні, перевезенні або носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв». 5 лютого 2020 року Олега Приходька також звинуватили у плануванні вибуху в будівлі генерального консульства Росії у Львові.
До цього Олега Приходька окупаційний «Сакський районний суд Криму» 25 червня оштрафував на дві тисячі рублів, і визнав винним за частиною першою статті 20.3 кодексу Росії про адміністративні правопорушення. У постанові «суду» зазначено, що «Приходько шляхом доступу третіх осіб до цих предметів і документів пропагує і публічно демонструє нацистську атрибутику і символіку». Приходько не раз наголошував, що атрибутика «антикварна» та «сувенірна».
8 лютого 2019 року співробітники ФСБ провели обшук у будинку Олега Приходька та вилучили українську символіку: портрет Степана Бандери, прапори партії «Свобода», червоно-чорні прапори, техніку і домашні CD-диски. Після обшуку Приходька відвезли до Сімферополя, де допитували, розпитуючи про його діяльність і зв’язки на материковій частині України.
Зазначимо, що Олега Приходька було внесено до списку екстремістів Росфінмоніторингу ще у грудні 2019 року, але навіть у рамках російської правової системи включення в перелік Росфінмоніторингу є можливим лише тих громадян, у яких вирок набув законної сили.
Через арешт Олега Приходька в Криму українська Прокуратура Автономної Республіки Крим почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі).
16 грудня 2020 року відбулося чергове засідання суду у російському Ростові-на-Дону у справі незаконно ув’язненого кримчанина Олега Приходька. Під час засідання російський прокурор запросив 11 років колонії суворого режиму для кримчанина Олега Приходька, обвинуваченого ніби-то в підготовці терактів та виготовленні вибухівки. На наступному засіданні свою позицію повинен озвучити захист Олега Приходька. Потім кримчанин може виступити з останнім словом, після чого відбудеться оголошення вироку.
Просимо керівництво Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України розглянути питання щодо надання фінансової допомоги незаконно ув’язненому в Росії кримчанину Олегу Приходьку та його родині, що мешкає на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим.
Крайова Рада Українців Криму
04 січня 2021 року